Hobid pakuvad meile rõõmu ja indu oma kirega tegeleda. Seepärast on täiesti loomulik unistada sellest, et muuuta harrastus elatusallikaks. Sealjuures nõuab jätkusuutlikku äri loomine kirele lisaks ka oskusi, millega ettevõtet elus hoida. Selleks, et hobist äri saaks, vajad sa pühendumust, planeerimisoskust ja ärilist mõtlemist, kuid ära lase end sellest ehmatada. Allpool kirjutame lahti mõned sammud, millega arvestada, kui kaalud tõsiselt ettevõtlusega alustamist.
Mõtle, kas sa naudiksid oma hobiga tegelemist, kui raha mängus on?
Raha teenimine võib mõneti harrastusest rõõmu välja imeda. On vaja tähtaegadest kinni pidada, nõudlikele klientidele meeltmööda olla ja tegeleda hobiga ka päevadel, kui sa seda tegelikult ei soovi. Veel pead kogu toote või teenusega kaasnevat turunduslikku ja rahanduslikku poolt haldama. Enne, kui meelistegevuse äriks muudad, veendu, kas oled valmis kõikide võimalike ebameeldivuste või katsumustega rinda pistma.
Hinda, kas sinu tulevasel äril oleks turgu?
Sa ei pea isegi turu-uuringuga alustama. Uuri hakatuseks, kuidas reageerib sinu potentsiaalne sihtgrupp ja küsi, kas nad on nõus nende asjade eest maksma. Nii saad kiirelt ülevaate, kas idee tasub katsetamist või mitte. Tihti arutatakse äriideed pere ringis ning soovitakse neilt tagasisidet. Vahel aga võivad kiidusõnad läbimõtlematult üle huulte joosta, eriti kui tegu on kallite inimestega. Sellepärast soovitame ideed testida koheselt tulevaste klientide mitte pere peal. Kui suudad huviliste seas oma hobiga nõudluse tekitada, võid enesekindlalt suuremate sihtturgude peale mõtlema hakata.
Pane oma eesmärgid paika!
Kas soovid täiskohaga oma ettevõttes töötada ning praegusest päevatööst loobuda või otsid pigem lisaraha teenimise võimalust? Mida rohkem sõltud sa oma uue ettevõtte sissetulekust, seda rohkem pead sinna panustama. Selleks, et jätkusuutlik äri luua, tuleb sul võib-olla oma harrastust rohkem kui ühel viisil rakendada. Sobivaid väljundeid aitab leida ajurünnak. Näiteks ehtekunstnikuna saad sa ehteid internetis müüa, kuid sa võiksid veel korraldada ehete tegemise töötubasid, avada ehtepoe või ehteid tellimustele vastavalt disainida.
Hobist ettevõte – täpseks analüüsiks koosta äriplaan!
Äriplaani kirjutades hindad põhjalikult oma hobi ärilist potentsiaali ja tõestad nii endale kui ka teistele, et tegu on elujõulise äriideega. Lisaks saad täpselt teada, palju pead alustuseks ise investeerima ning paned paika juba konkreetsemad eesmärgid, mille suunas pürgida. Äriplaani kirjutamine võib tunduda kaelamurdva ülesandena, kuid Mallid.ee äriplaani näidistega läheb ettevõtmine kui lepase reega.